Bikepacking

Bikepacking Torby i Sakwy

Bikepacking to eksploracja dróg, szlaków i singletracków. Piękno bikepackingu tkwi w jego prostocie. Każdy rower może być rowerem do bikepackingu. Dzięki pojawieniu się na rynku miękkich toreb, bikepacking nie zależy od tego, czy dana rama ma oczka do mocowania bagażników i sakw. Rower gravelowy z pełnym zawieszeniem (stalowy, aluminiowy czy karbonowy), MTB, elektryczny, crossowy, hardtail, czy fatbike.

Najbardziej znaczącą innowacją, która pomogła spopularyzować bikepacking, jest dostępność w sprzedaży miękkich toreb rowerowych. Rowerzyści mogą teraz cieszyć się lżejszymi i mniej kłopotliwymi zestawami, które nie będą znacząco zwiększać wagi roweru ani wpływać na jego prowadzenie.

Torby do bikepackingu wymagają bardziej przemyślanego pakowania niż sakwy. Ich pojemność jest bardziej ograniczona i dopóki nie dopracujesz swojego “systemu”, to co i gdzie spakować, może początkowo wydawać się zbyt skomplikowane i kłopotliwe. W większości przypadków radość z jazdy z lekkim, minimalnym ekwipunkiem i teren, który taki system zachęca do eksploracji, z nawiązką rekompensuje te kompromisy.

Zestaw bikepackingowy składa się zazwyczaj z torby na ramę, torby na kierownicę lub uprząż, torby podsiodłowej i kilku mniejszych torebek, które umieszcza się na ramie, kierownicy i widelcach, co pomaga rozłożyć ciężar na cały rower.

Co to jest Bikepacking?

Bikepacking to forma turystyki rowerowej, w ramach której wszystkie niezbędne przedmioty są przewożone w specjalnie przystosowanych torbach lub sakwach.

Torby bikepackingowe można kupić w sklepie rowerowym szobakbike. Wyglądają one podobnie do zwykłych toreb, z tą różnicą, że są przystosowane do przwożenia przedmiotów na rowerze.

Do transportu większych przedmiotów, takich jak śpiwór lub karimata, najpopularniejszymi rozwiązaniami bikepackingowymi są sakwy na bagażniku, ramie roweru lub pod siodełkiem.

Sakwy bikepackingowe najczęściej są wykonane z wodoodpornego materiału, takiego, jak poliester lub nylon, a także są wyposażone w wygodne uchwyty, dzięki którym można je łatwo zamontować na rowerze.

Bikepacking – torby na kierownicę

Kierownica to najbardziej naturalne i intuicyjne miejsce do zakładania toreb i przechowywania sprzętu. Specjalnie zaprojektowane torby na kierownicę idą o jeden znaczący krok dalej. Są wyposażone w wytrzymałe strapy do montażu, a także dodatkowe kieszenie na akcesoria. Zasadą jest, aby ładunek przedni był stosunkowo niewielki, w przeciwnym razie ucierpi na tym sterowność roweru. Bardzo ważne jest aby torby do bikepackingu na kierownicę nie uciskały pancerzy przerzutek i hamulców oraz nie zmniejszały sterowności roweru i pozwalały swobodnie trzymać kierownicę.

Bikepacking

Bikepacking torby rowerowe na kierownicę, torby na ramę, torby podsiodłowe, torby na widelec, torby na bagażnik