UCI: Gravel nową dyscypliną kolarstwa od 2022 roku

Obradując w dniach 21 i 22 września w Brugii (Belgia) podczas Szosowych Mistrzostw Świata UCI 2021 we Flandrii, Komitet Zarządzający UCI podjął szereg ważnych decyzji, zwłaszcza dotyczących dyscyplin terenowych w kolarstwie.

Dominik Szobak
22 września, 2021

UCI wprowadza innowacje w dyscyplinach off-roadowych, w tym w kategorii GRAVEL

Nowa dyscyplina, GRAVEL, dołączy do międzynarodowego kalendarza UCI Cycling for All w 2022 roku.

Od przyszłego roku UCI będzie organizować, we współpracy z organizatorem imprez Golazo, UCI Gravel World Series składający się z imprez umożliwiających zawodnikom zakwalifikowanie się do UCI Gravel World Championships.

Dyscyplina ta łączy elementy kolarstwa szosowego i górskiego, a rozgrywana jest głównie na nieutwardzonych drogach (szutry, ścieżki leśne, drogi rolnicze, bruki, itp.).

Wyścigi w ramach UCI World Series będą imprezami masowymi.

Po dwóch dniach obrad prezydent UCI David Lappartient oświadczył: „Kolarstwo kontynuuje wprowadzanie innowacji, tym razem w off-road wraz z utworzeniem bardzo interesującego nowego rankingu dla rowerów górskich cross-country short track, a także uznaniem gravelu – dodatkowej i szybko rozwijającej się dyscypliny – wprowadzeniem nowego formatu drużynowego w cyclo-crossie i zbadaniem nowych dróg rozwoju rowerów śnieżnych”.

Kolarstwo śnieżne

Co więcej, kontynuowany jest rozwój kolarstwa śnieżnego, a UCI bada nowe możliwości organizacji Pucharu Świata UCI Snow Bike i Mistrzostw Świata UCI Snow Bike w sezonie zimowym 2022-2023.

Obecnie trwa analiza, a jej wyniki zostaną przedstawione Komitetowi Zarządzającemu UCI w styczniu 2022 roku.