Jak Wybrać Koła Rowerowe? Poradnik Kupującego 2023

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać koła do roweru i jakie czynniki wziąć przy tym pod uwagę, to ten poradnik kupującego jest właśnie dla Ciebie.

Dominik Szobak
2 kwietnia, 2022

Przeznaczenie Kół Rowerowych

Przeznaczenie jest podstawowym czynnikiem od którego zaczynamy wybór kół rowerowych:

  • Gravel
  • Szosa
  • Endurance
  • MTB
  • XC
  • CX – Przełaj

Dlatego też jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytanie to określenie kolejnych cech i parametrów będzie już o wiele łatwiejsze.

Często też rowerzyści, szczególnie amatorzy szukają maksymalnie uniwersalnych zestawów kół rowerowych, aby słuzyły im do jak największej liczby aktywności, zarówno do jazdy po szosie jak i w terenie. Dlatego też stając przed pytaniem jak wybrać koła rowerowe musisz sobie odpowiedzień na samym początku właśnie na to pytanie.

Rozmiar

Niezależnie od tego czy planujesz wymianę kół rowerowych z powodu zużycia któregokolwiek z komponentów, zniszczenia, zmiany charakteru jazdy czy po prostu chęci zainwestowania w koła rowerowe wyższej klasy, koniecznym jest dobranie kompatybilnego rozmiaru kół i opon do Twojego roweru.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie jaki rozmiar będzie pasował do Twojego roweru jest sprawdzenie oznaczeń na oponach, na której znajduje się rozmiar koła oraz szerokość opony. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak wybrać koła rowerowe, należy ten wskaźnik sprawdzić bardzo precyzyjnie.

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Opona Gravel Tufo Speedero - Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze Gravel

Aby ułatwić Ci wybór, na poniższej tabeli przedstawiliśmy najpopularniejsze rozmiary kół i opon rowerowych w poszczególnych typach rowerów:

Przeznaczenie Rozmiar
Milimetry
Rozmiar
Cale
Rozmiar
ETRTO
Gravel 700C
650B
28″
27,5″
622 mm
584 mm
Szosa
Endurance
700C 28″ 622 mm
MTB
XC
CX – Przełaj
700C
650B
N/A
28″
27,5″
26″
622 mm
584 mm
559 mm

<< Przesuń tabelę, aby odkryć wszystkie dane >>

Typ Hamulca

Mamy do wyboru hamulce tarczowe oraz hamulce szczękowe, nazywane inaczej hamulcami obręczowymi.

Istnieje na rynku jeszcze kilka rodzajów hamulców, ale są to na tyle niszowe rozwiązania, że nie będziemy ich tutaj omawiać, tylko skupiamy się na dwóch rozwiązaniach wspomnianych powyżej.

Hamulce Tarczowe

Jeśli planujesz jak wybrać koła rowerowe w swoim dotychczasowym jednośladzie i masz hamulce tarczowe i rama oraz widełki Twojego roweru są do tego przystosowane, to najlepszym rozwiązaniem będzie zostać tutaj przy tego rodzaju hamulcach. Musisz się jedynie upewnić, jak montowane są u Ciebie tarcze hamulcowe – czy jest to 6 Bolt, czy Centerlock.

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Hamulce Tarczowe

Hamulce Szczękowe

Hamulce szczękowe, nazywane inaczej hamulcami obręczowymi lub V-Brake wymagają obręczy z płaską ścianą, która przylega do powierzchni szczęk hamulcowych.

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Hamulce Szczękowe Obręczowe V-Brake Rower Szosa Focus Carbon Rzeszów Błażową Wzgórza

Mocowanie Piast – szybkozamykacz (QR), czy sztywna oś (thru axle)?

Sposób montowania kół do roweru to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów w momencie kiedy stają oni przed dylematem jak wybrać koła rowerowe. Dlatego jest dla nas niezwykle ważne aby kompleksowo na nie odpowiedzieć. Jest to o tyle ważne, że w pełni determinuje czy zakupione koła będą kompatybilne z Twoją ramą i widełkami.

W poniższej tabeli przedstawiliśmy najpopularniejsze typy piast i rozmiary osi:

Typ Rozmiar
Milimetry
Przód / Tył
Szybkozamykacz
Quick Release
100 x 9 Przód
Szybkozamykacz
Quick Release
130 x 10 Tył
Szybkozamykacz
Quick Release
135 x 10 Tył
Sztywna Oś
Thru Axle
100 x 12 Przód
Sztywna Oś
Thru Axle
100 x 15 Przód
Sztywna Oś
Thru Axle
135 x 12 Tył
Sztywna Oś
Thru Axle
142 x 12 Tył
Sztywna Oś Boost
Thru Axle Boost
110 x 15 Przód
Sztywna Oś Boost
Thru Axle Boost
148 x 12 Tył

<< Przesuń tabelę, aby odkryć wszystkie dane >>

Szybkozamykacz, czyli Quick Release (QR)

W latach 20. ubiegłego wieku Tullio Campagnolo wynalazł oś z szybkozamykaczem Quick release (QR) do rowerów szosowych. Rozwiązanie to szybko zastąpiło śruby w osiach i stało się standardową metodą mocowania kół rowerowych w większości rowerów szosowych i stała się podstawą marki Campagnolo.

Piasty z szybkozamykaczami QR są nadal jednym z głównych standardów i stosuje się je w wielu rowerach, mimo iż są coraz częściej zastępowane przez osie przelotowe / osie sztywne (thru-axle).

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Szybkozamykacz QR w tylnym kole z piastą Novatec w rowerze szosowym - Jak dobrać koła rowerowe

Szybkozamykacz (QR) – Specyfikacja Techniczna

  • Piasty z szybkozamykaczem QR mają z przodu oś o średnicy 9 mm i z tyłu oś o średnicy 10 mm.
  • Jeszcze do niedawna we wszystkich rowerach szosowych stosowano hamulce szczękowe / obręczowe i wszystkie one miały przednie osie o szerokości 100 mm i tylne osie o szerokości 130 mm.
  • Wraz z pojawieniem się hamulców tarczowych w rowerach szosowych należało zwiększyć szerokości tylnej osi, aby znalazło się tam również miejsce na tarczę hamulcową. Dlatego też szerokość tylnej osi wzrosła do 135 mm, podczas gdy przednia oś pozostała na poziomie szerokości 100 mm.

Sztywna oś, czyli Thru-axle

Sztywna oś (Thru-axle) to system, w którym haki w ramie oraz widełkach mają zamknięte okrągłe otwory. Następnie podczas montażu koła sztywna oś przechodzi przez jeden hak, piastę koła i jest przykręcana do drugiego haka na którym znajduje się gwint.

  • Z przodu, osie sztywne w rowerach szosowych i gravelowych mają najczęściej standardowe wymiary – 100 mm długości i 12 mm szerokości [100 x 12], chociaż niektóre wcześniejsze modele rowerów miały osie o średnicy 15 mm [100 x 15]).
  • Z tyłu, osie sztywne mają zwykle 142 mm długości i 12 mm średnicy [142 x 12], ale kiedyś można było znaleźć rowery z osiami sztywnymi o średnicy 135 mm [135 x 12].
Jak Wybrać Koła Rowerowe - Sztywna OŚ Thru Axle w kole w rowerze górskim z hamulcem tarczowym - Jak dobrać koła rowerowe

Bezpieczeństwo

System sztywnych osi (Thru-axles) poprzez zamknięte otwory oznacza brak możliwości wypadnięcia kół z ramy lub widełek podczas jazdy.

Sztywność

Sztywne osie (Thru-axles) oprócz lepszego bezpieczeństwa niż QR zapewniają także o wiele większą sztywność w mocowaniu kół w ramie i widełkach.

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Sztywna OŚ Thru Axle - Jak dobrać koła rowerowe

Waga

Większa sztywność tego typu osi pozwala także na produkowanie lżejszych ram i widełek, co przekłada się na możliwość budowania rowerów z hamulcami tarczowymi w porównywalnej wadze do tych z hamulcami szczękowymi.

Precyzja

Ustawienie i montaż kół rowerowych ze sztywnymi osiami (Thru-axles) jest o wiele bardziej precyzyjne niż w przypadku systemu QR. Oznacza to, że tego typu osie o wiele lepiej współpracują z rowerami posiadającymi hamulce tarczowe.

Dlatego też jest to jeden z głównym powodów, dlaczego w rowerach szosowych i gravelowych jeśli mamy do czynienia z hamulcami tarczowymi to w ślad za tym idą najczęściej sztywne osie.

Powyższe aspekty pokazują, że bardzo poważnie warto rozważyć sztywne osie nie tylko podczas dylematu jak wybrać koła rowerowe, ale także w momencie, kiedy zastanawiasz się jaki rower, ramę lub widełki kupić aby Twój sprzęt był jak najbardziej przyszłościowy i kompatybilny z nowymi rozwiązaniami na rynku rowerowym.

Boost, czyli [110 x 15] i [148 x 12]

Piasty ze sztywnymi osiami Boost znajdziesz głównie w rowerach górskich, gravelowych i rowerach elektryczych e-bike. Charakteryzuje się ono poniższymi rozmiarami:

  • Przód: 110 mm długości i 12 mm szerokości / średnicy
  • Tył: 148 mm długości i 12 mm szerokości / średnicy

W sztywnych osiach Boost większa szerokość osi wpływa pozytywnie na sztywność kół, ponieważ kołnierze piast są rozlokowane szerzej niż w standardowych osiach thru axle.

Minusem tego rozwiązania jest brak kompatybilności ze standardowymi rozmiarami osi.

Rodzaje gwintów w sztywnych osiach [thru axle]

Należy pamiętać, że sztywne osie w rowerach mają oprócz szerokości i średnicy także różne parametry gwintów.

Nie ma to jednak wpływu na wybór kół czy piast, ponieważ osie są częścią ramy i widełek.

Dlatego też w zależności od marki roweru skok gwintu może wynosić:

  • 1,0 mm
  • 1,5 mm
  • 1,75 mm

Materiał Obręczy – Aluminium czy Karbon?

Jeśli zastanawiasz jak wybrać koła rowerowe pomiędzy obręczami z aluminium lub karbonu to odpowiedź na to pytanie będzie raczej zależeć od Twoich możliwości finansowych, preferencji czy warunków jakie muszą spełnić koła.

Dlatego też poniżej przedstawiamy plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Mimo iż w droższych rowerach spotkamy głównie koła karbonowe, to ten wybór nadal w oczach rowerzystów jest kwestią subiektywną.

Koła Aluminiowe

Plusy Minusy
Cena Wyższa waga
Trwałość Niższa sztywność
lepsze hamowanie
przy hamulcach obręczowych,
szczękowych, V-Brake
Niższa aerodynamika
Wytrzymałość Mniejsza wydajność z jazdy
pod względem przełożenia mocy
Łatwość naprawy Częstsza konieczność naprawy
w przypadku słabej jakości kół

<< Przesuń tabelę, aby odkryć wszystkie dane >>

DT Swiss RR 521 Novatec 791-792 Pillar Sapim Lekkie Aluminiowe Koła Szosowe Koła Gravel Koła Przełajowe CX 28” 29” 700C
Plusy Minusy
Waga Słabsza moc hamowania
w przypadku hamulców obręczowych
Ładny i atrakcyjny wygląd Wyższa cena
Aerodynamika Trwałość
Sztywność Możliwość przegrzania obręczy
podczas długich zjazdów
przy hamulcach obręczowych
Jakość jazdy – Lepsze prowadzenie Trudniejsze w naprawie
dla mało doświadczonych mechaników
Wydajność z jazdy
w sensie przełożenia mocy
Większa kruchość i delikatność
na uszkodzenia i boczne uderzenia

<< Przesuń tabelę, aby odkryć wszystkie dane >>

Jak Wybrać Koła Rowerowe - Karbonowe Koła Gravel DT Swiss GRC 1400 SPLINE