Tour de France 2021 etap 6 – Mark Cavendish wygrywa w Châteauroux

Manxman pokonał w sprincie Philipsena i Bouhanniego, dzięki czemu przypieczętował swoje 32 zwycięstwo etapowe w Tour de France. Do rekordu Eddy’ego Merckxa brakuje mu już tylko dwóch zwycięstw.

Dominik Szobak
1 lipca, 2021

Tour de France 2021 – Mark Cavendish wygrał 6 etap z TOURS do CHÂTEAUROUX

Mark Cavendish wygrał sprint z grupy w Châteauroux po raz trzeci w karierze. Wcześniej dokonał tego w 2008 i 2011 roku. Tym razem na linii mety pokonał Jaspera Philipsena i Nacera Bouhanniego podobnie jak w Fougères na 4. etapie. Jest to jego 32. zwycięstwo etapowe w Tour de France. Mathieu van der Poel zachował żółtą koszulę lidera (Maillot Jaune).

Bardzo dynamiczny i agresywny start 6 etapu

O godzinie 14:04 177 kolarzy stanęło na starcie 6. etapu Tour de France. Pierwszym atakującym był Olivier Naesen (AG2R-Citroën), ale druga ofensywa belgijskiej grupy francuskiej ekipy zadziałała lepiej, gdyż na 3. kilometrze uformowała się ośmioosobowa czołówka, w której znaleźli się aktualny mistrz olimpijski Greg Van Avermaet (AG2R-Citroën), Jonas Rickaert (Alpecin-Fenix), Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step), Toms Skujins (Trek-Segafredo), Nils Politt (Bora-Hansgrohe), Soren Kragh Andersen (DSM), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) i Georg Zimmermann (Intermarché-Wanty Gobert).

Van Avermaet i Kluge w ucieczce

Na 41. kilometrze Greg Van Avermaet dogoniony został przez Roger’a Kluge z ekipy Lotto-Soudal. W tym momencie ich przewaga wyniosła 2 minuty i 15 sekund i później się już tylko zmniejszała. Po przejechaniu prawie 50 km w ciągu pierwszej godziny wyścigu, prowadzący duet był przez cały czas trzymany na smyczy przez ekipę Alpecin-Fenix a następnie Deceuninck-Quick Step. Greg Van Avermaet wygrał jedyny KOM tego dnia w St-Aignan (72 km) i sprint pośredni w Luçay-le-Mâle (104 km), gdzie peleton miał już zaledwie tylko 30 sekund straty.

Tour de France 2021 etap 6

Mark Cavendish blisko rekordu Eddy’ego Merckxa

Van Avermaet i Kluge zostali wchłonięci na 2,5 km przed metą. Julian Alaphilippe przejął kontrolę nad peletonem i rozprowadzał w końcówce Cavendisha. Manxman ustawił się za Philipsenem i Merlier i wyprzedził ich na ostatnich 100 metrach. Z 32 zwycięstwami etapowymi w Tour de France, brakuje mu tylko dwóch sukcesów do rekordu Eddy’ego Merckxa.